...

Vođenje knjiga za paušalni obrt: Vodič za poduzetnike

Vođenje knjiga za paušalni obrt: Vodič za poduzetnike

Paušalni obrt najjednostavniji je oblik poslovanja jer je vođenje knjiga za paušalni obrt među jednostavnijim knjigovodstvenim procesima te se često smatra da paušalcu uopće nije potreban knjigovođa. Međutim, kao i za firme i klasične obrte, za paušalne obrte također su zakonski propisani rokovi, obrasci, davanja prema državi i ostala pravila ponašanja. U nastavku možete pronaći kratak vodič s ključnim obvezama svakog paušalnog obrtnika kao i povezanost virtualnih asistenata s paušalnim obrtima te njihova prava i obveze.

Pojam paušalnog obrta 

Paušalni obrt jedan je od oblika koji može osnovati novopečeni poduzetnik. Od klasičnog obrta paušalni se obrt razlikuje u načinu oporezivanja što bi značilo da dok klasičan obrtnik plaća porez na dohodak kao razliku primitaka i izdataka, paušalni obrtnik plaća porez prema razredu u kojem se našao prema svojim primicima. Iznosi poreza za svaki pojedini razred jasno su definirani, a temeljem njih određuje se i predujam poreza koji obrtnik plaća tromjesečno duž godine. Iznos razreda i samog poreza utvrđuje se PO-SD obrascem o kojem više kasnije.

Vođenje knjiga paušalnog obrta

Vođenje knjiga za paušalni obrt je jednostavno između ostalog jer paušalni obrtnik nije dužan voditi knjigu ulaznih računa. Dakle, ulazne račune može i poželjno je skupljati, ali samo za vlastitu evidenciju, za potrebe reklamacija i sl., ali neće ih tražiti nijedna institucija. S druge strane, dužan je izdavati račune redovito po izdanoj robi ili odrađenoj usluzi poput svih drugih subjekata. Isto tako je važno da svaki račun kojeg izdaje sadrži sve zakonom propisane elemente. Dužan je i redovito voditi knjigu prometa gdje evidentira uplate koje je primio po računima koje je izdao, tj. evidentirati primitke obrta.

Doprinosi paušalnog obrtnika

Svaki paušalni obrtnik dužan je plaćati vlastite doprinose do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Doprinosi obrtnika podrazumijevaju doprinos za MIO I. stup, MIO II. stup i zdravstveno osiguranje, a osnovica i iznos svakog pojedinog doprinosa propisuju se za svaku narednu godinu krajem tekuće. Važno je svaki doprinos uplatiti na ispravan IBAN račun i za svaki doprinos upisati odgovarajući poziv na broj povezan s OIB-om kako bi plaćene obveze otišle na ispravne račune i zatvorile odgovarajuća dugovanja. 

Ostala davanja 

Osim poreza i doprinosa koji su općepoznati i svi su svjesni obveze njihova plaćanja postoje i još neka davanja koja je obrtnik dužan podmiriti. Komorski doprinos davanje je obrtničkoj komori kojeg su paušalni obrtnici oslobođeni prve dvije godine poslovanja, ali nakon njihovog isteka dužni su ga plaćati. Komorski doprinos plaća se kvartalno u paušalnom iznosu od 31,92 EUR sljedećih datuma: 27. veljače, 31. svibnja, 31. kolovoza te 30. studenog po uplatnim računima područnih ureda obrtničke komore. Osim komorskog doprinosa vlasnici obrta pojedinih djelatnosti dužni su plaćati i članarinu turističkoj zajednici. 

PO-SD obrazac

Ključan dio vođenja knjiga paušalnog obrta izrada je i predaja PO-SD obrasca poreznoj upravi. PO-SD obrazac predaje se do 15.01. za prethodnu godinu i obuhvaća primitke obrtnika odnosno knjigu prometa koju je obrtnik kako je već navedeno dužan voditi. Temeljem tih primitaka, odnosno prometa izračunava se iznos poreza koji je obrtnik dužan platiti smještanjem istih u određeni porezni razred. Nadalje, temeljem situacije u određenoj godini izračunava se i iznos predujmova koje će obrtnik biti dužan plaćati tijekom godine koja slijedi. 

Osim samog obrasca potrebno je dostaviti i izjavu obrazloženja za priljeve na račun koji nisu primitak od djelatnosti obrta. Primjer takvih priljeva je isplata kredita, polozi utrška (oni su već priznati kao primitak kroz gotovinski promet), kamate, razni povrati i sl., a potrebno ih je prikazati kako bi se obrazložila razlika između osnovice za porezni razred i obračun poreza i ukupnih priljeva po žiro računu. Drugim riječima morate dokazati da niste zatajili porez. 

Virtualni asistenti kao paušalni obrtnici

Sve više poslovnih subjekata uvažava ravnotežu privatnog i poslovnog stoga svojim zaposlenicima omogućuju remote rad. Ipak, virtualni asistenti u većini su slučajeva samostalni obrtnici i to većinom upravo paušalnog oblika zbog jednostavnosti vođenja knjiga. Svaki virtualni asistent dakle kao i svaki drugi paušalni obrtnik dužan je provoditi sve ranije navedene stavke, plaćati sam svoje doprinose, voditi knjigu prometa i predavati PO-SD obrazac te platiti porez. Osim toga, virtualni asistenti također kao i ostali obrtnici sami moraju osigurati posao, tj.  klijente i odgovorni su prema njima za posao koji su obavljali. Nadalje, sami moraju nabaviti sredstva za rad, komunicirati s institucijama, osigurati naplatu odrađenog posla i obaviti sve ostale stvari potrebne za normalno funkcioniranje poslovanja.

Podrška u vođenju knjiga paušalnim obrtnicima

Većina paušalnih obrtnika, među kojima i mnogo virtualnih asistenata, ipak bira vođenje knjiga i zakonitost poslovanja prepustiti u stručne ruke knjigovođa za što plaćaju određenu mjesečnu naknadu. Ukoliko niste baš “na ti” s brojkama i obrascima mirnije ćete spavati prepustite li taj dio osobi koja se u tome snalazi dok Vi radite ono u čemu ste najbolji, vlastitu djelatnost. 

Piše: Romina Štuljan