...

Virtualni asistenti u obrazovanju: Kako mogu pomoći učiteljima i školama

Virtualni asistenti u obrazovanju

Učitelji i škole često se suočavaju s puno posla koji nije direktno vezan za nastavu. To uključuje administraciju, organiziranje rasporeda, pripremu nastavnih materijala i komunikaciju s roditeljima. Sve to oduzima puno vremena koje bi učitelji mogli posvetiti učenicima i boljoj pripremi nastave. Tu na scenu dolaze virtualni asistenti u obrazovanju! Oni preuzimaju zadatke koji inače opterećuju učitelje, poput uređivanja dokumenata, praćenja e-pošte ili organizacije događaja. Na taj način pomažu školama da bolje funkcioniraju, a učiteljima daju priliku da se posvete onome što najviše vole – poučavanju i radu s djecom.

Tko su virtualni asistenti i koja je njihova uloga u obrazovanju?

Virtualni asistenti (VA) su osobe koja iz udobnosti vlastitog doma pružaju podršku klijentima u obavljanju svakodnevnih zadataka i funkcija u različitim kontekstima, uključujući obrazovanje, poslovanje, zdravstvo i mnoge druge industrije.

U školskom sustavu, njihove usluge donose brojne prednosti kako za učenike, tako i za roditelje te obrazovne institucije u cjelini.

Kroz ovu dvosmjernu interakciju, virtualni asistenti pomažu učiteljima da se koncentriraju na nastavu, roditeljima da se angažiraju i aktivno sudjeluju u obrazovanju svoje djece, a učenicima da uče na način koji je prilagođen njihovim potrebama i tempu. Neke od uloga virtualnih asistenata u obrazovanju su:

  • Izvršavanje administrativnih zadataka
  • Personalizacija učenja
  • Poboljšanje komunikacije
  • Ušteda vremena i resursa

Izvršavanje administrativnih zadataka

Jedan od najvećih izazova s kojima se učitelji susreću jest obilje administrativnih zadataka.

Unos ocjena, praćenje prisutnosti, organizacija zadataka, izrada prezentacija za pojedina gradiva i komunikacija s roditeljima, zahtijevaju puno vremena. Upravo zato, virtualni asistenti mogu upisivati prisutnost, slati podsjetnike učenicima i roditeljima o predstojećim obavezama te pomagati učiteljima u izradi prezentacija kao i u unosu i praćenju rezultata testova.

Ovakav rad omogućuje učiteljima da se više posvete nastavi i učenju, nego administraciji.

Personalizacija učenja

Virtualni asistenti postaju sve važniji u personalizaciji učenja u školama, jer omogućavaju prilagodbu obrazovnih iskustava potrebama svakog učenika.

Analizom podataka mogu pratiti napredak učenika, prepoznavati njihove jake strane i područja koja treba poboljšati te im pružiti individualizirane preporuke za daljnje učenje. Također, svakom učeniku mogu prilagođavati tempo nastave i ponuditi im dodatne resurse ili izazove prema specifičnim potrebama.

Svaki učenik ima jedinstvene potrebe, brzinu i stil učenja. Oni se prepoznaju u neposrednom radu i svakodnevnoj interakciji koja uključuje razgovor i aktivno sudjelovanje. Virtualnim asistentima u obrazovanju omogućuje se stvaranje personaliziranih nastavnih iskustava na temelju podataka o učenikovom napretku i rezultatima. Tako se pružaju preporuke za dodatne materijale, zadatke ili resurse koji odgovaraju učenikovim potrebama.

Poboljšanje komunikacije

Virtualni asistenti u obrazovanju poboljšavaju komunikaciju između učitelja, učenika i roditelja. Kroz automatizirane sustave obavijesti, VA mogu redovito slati informacije o napretku učenika, nadolazećim zadacima i školskim događanjima.

Tako u suradnji sa školama i učiteljima, virtualni asistenti vrše konzultativni način komunikacije. U takvom pristupu, dijalog je dvosmjeran, a fokus je na praćenju i pružanju korisnih, konkretnih informacija koje će olakšati donošenje informiranih odluka. Ova vrsta može pomoći učenicima da bolje razumiju gradivo i napreduju u svom učenju. Pružanjem dodatne podrške, virtualni asistenti omogućuju učenicima proces učenja vlastitim tempom.

Također, roditelji mogu postavljati pitanja ili tražiti informacije od virtualnog asistenta, čime se smanjuje potreba za fizičkim sastancima s učiteljima ili čestim pozivima. 

Podrška učenju na daljinu

Zbog porasta online nastave, virtualni asistenti predstavljaju ključnu ulogu u učenju na daljinu. Kada su učitelji i učenici fizički udaljeni, VA mogu pružiti podršku učenicima u stvarnom vremenu, odgovarajući im na često postavljana pitanja. Na taj način, prateći njihov napredak, pomažu im pri rješavanju zadataka i pružaju povratne informacije. Učenici se tada mogu posvetiti učenju dok učitelji mogu lakše pratiti napredak svakog učenika ponaosob.

Ušteda vremena i resursa

Škole i ustanove koje koriste virtualne asistente mogu ostvariti značajnu uštedu vremena i resursa. Automatizacijom zadataka, kao što su ocjenjivanje i praćenje napretka, smanjuje se opterećenje učitelja, a time se povećava njihova produktivnost. Također, virtualni asistenti mogu pomoći u optimizaciji nastave, tako da nastavnici mogu iskoristiti najbolje strategije učenja temeljenje na analizi podataka o učenicima. 

Zaključak

Virtualni asistenti nude brojne prednosti u poslovnom svijetu pa tako i u obrazovnom sustavu. Edukacija može biti odličan način za prve sigurne korake na putu virtualne asistencije. Korištenjem virtualnih asistenata, učitelji mogu uštedjeti dragocjeno vrijeme, povećati učinkovitost nastave i pružiti veću podršku učenicima. 

Piše: Deana Krizmanić